Valgustid

Kuidas valida sobivat valgustit?

Kuidas valida valgustit?

Õiget lampi, mis sobib ruumi, täidab valgusvajaduse ja mõjub kui sisutuselement ei pruugi olla lihtne leida.  Ometi oleneb just valgustusest see, kui meeldiv ja hubane on antud ruumis viibida. Seega oleme järjestanud erinevaid nõuandeid uue lambi valimisel, mis loodetavasti muudavad ostu vähem aeganõudvaks ning mugavamaks.

Luks, luumen ja vatt- mis need on?

Valgusteid otsides võime kohata mitmeid võõraid termineid nagu luks, luumen ning vatt. Tutvume nende mõistetega lähemalt, sest nende abiga on tulevast lampi juba palju kergem valida.

LUUMEN (lm) – valguse kogus, mida valgusallikas suudab toota 

LUKS (lx) – valgustihedus (intensiivsus), näitab valguse intensiivsust valgustatava objekti teatud punktis.

VATT (W) – võimsus. Valgusallika võimsus ei anna valguse vihu omadusest adekvaatset infot, vaid näitab, kui palju võimsust antud lamp valgusvoo tootmiseks vajab.

Valgustusplaan ning lukside arvutamine

Enne valgustite ostmist oleks nutikas teha ruumipõhine valgustusplaan, milles kavandad iga valgusti asukoha ja eesmärgi. Samuti tuleb kasuks arvutada mitu luksi  hakkab tulevikus  ruumi valgustama. Lukside arvutamine on lihtne: tuleb liita kõikide lampide luumenid kokku ning jagada ruutmeetrite arvuga, ning seejärel omakorda kahega. 

  • Minimaalne valgustatus ruumiti:
  • Köök ja elutuba: 300-400 luksi, 
  • Tööpind, kontor, kabinet: 400-500 luksi
  • Magamistuba: 100-200 luksi
  • NB! Pinnad, mis vajavad lisavalgustatust: 700-1100.

Võrdluseks:

  • loomulik päevavalgus toas akna all: 1000 luksi
  • selge päev õues: kuni 10 000 luksi

Pea silmas, et antud arvud sümboliseerivad ruumi üldist valgustatust. Kohad, kus on tarvis lisavalgust nagu köögi töötasapindade (750 luks), õppimis-, töölaua ja lugemisnurga korral ei piisa antud luksidest, vaid lisada tuleb spetsiiflised kohtvalgustid. 

Oma valgustus võiks olla ka peeglil

Hõõglampide korral kehtivad järgnevad seaduspärasused:

1300—1530 luumenile vastab 100 W hõõglamp

920—1060 luumenile 75 W hõõglamp

700—810 luumenile 60 W hõõglamp

410—470 luumenile 40 W hõõglamp

220—250 luumenile 25 W hõõglamp

Nutikas valgustus

Ruumidesse, mille valguse vajadus oleneb sellest, kas parajasti on hommik või õhtu on kaval paigaldada timmitava lülitiga valgustid. Kindlasti vajavad suuremat valgustust sise- ja välitrepid, rõdud, terrassid ning muud kohad, milles on ohutuse tagamiseks tarvis hästi näha. Mõistlik variant sellistesse paikadesse on automatiseeritud valguslahendused. Kui soovitakse, et valgustid ei mängiks kujunduses silmatorkavat rolli on kaval paigutada LED-ribad mööbli (magamistoas nt voodi) ja seina eendite alla või kasutada süvistatavaid LED- lampe.

Valgusta mitmetasandiliselt!

Mitmetasandiliselt valgustatud ruum on eri kõrgustel ühtlaselt hästi valgustatud, ega pole ühestki allikast liiga intensiivne. Seepärast soovitame kasutada ka teisi  ruumi pindasid peale lae: erinevad süvistatavad eendid, põrand, sein jne. Pole mõtet proovida ühe lambiga tervet ruumi valgustada: tulemuseks on liiga erk ja pimestav valguslahendus, mis pealegi valgustab ainult väikest osa ruumist ning rikub terve toa õhustiku.

Lambipirn kui sisustuselement

Kuigi hõõglampe ei peeta väga kasulikuks lahenduseks, sest annab suure osa energiast ära soojuse näol, on rõhutatult suure kupliga pirnid vägagi trendikad. Õnneks leiab sellise välimusega pirne ka LED-pirnide hulgas, mis on hulgaliselt loodussõbralikumad ja pikaealisemad. Eritasandiliselt rippuv omapäraste lambipirnidega valgusti annab ruumile vürtsi paigutatuna lisavalgustina, mille peaeesmärk on luua atmosfääri.

Vaata Homewelli valgustipakkumisi siit: https://homewell.ee/tootekategooria/valgustid/