Kasulikud nipid

Murusordi valimine ning külvamine

Muru on iga aiapidaja uhkus ja silmarõõm, mille puhul vajalikud teadmised mängivad olulist rolli, et muru õigesti hooldada ja külvata. Siin postituses räägime lähemalt erinevates murusegudest ning sellest, mida peab muru külvamisel silmas pidama.

Kuidas valida muruseemet?

Muruseemet valides tuleb arvestada pinnase viljakuse ning asukoha varjulisusega, samuti sellega, kas muru peab kannatama tallamist või mitte. Sellest olenevalt on võimalik valida erinevate seemnesegude vahel: koduõue muru, spordimuru, kalmumuru, varjumuru, kiirmuru jne. Enim kasutatud murutaimed on aasnurmikas, punane aruhein (nendest kahest koosnevad enamik seemnesegusid), lamba aruhein, karjamaa raihein ja nende erinevad sordid.

Koduaiamuru jaoks, mis oleks tallamiskindel tuleks valida tarbemurusegu, mille ülekaalukaks osaks on aasnurmikas, mis armastab päiksepaistet ning saviliivast mulda.

Ilumuru tarbeks on parim valik harilikul kasteheinal põhinevad murusegud, mis taluvad niitmist ning on kaunid ja tihedad, ent tuleb arvestada, et need ei kannata tallamist.

Kaevetööde jm mururikkuvate tegevuste tulemusena tekkinud aukude lappimiseks on hea kiirmuru, mille koostises olev karjamaa-raihein tärkab kähku ja võimaldab ajutist muru.

Olemas on ka lillemurusegu, mis koosneb erinevatest üheaastatest suvelilledest. Segude koostised on küll varieeruvad, aga mõned liigid võivad olla rukilill, saialill, kipslill, kukemagun jt, mis külvamisel loovad suvise õitemere. Lillemuru on kasulikum kui tavaline muru, sest pakub tööd erinevatele tolmendajatele ning panustab aia liigilisse mitmekesisusse, mida tavaline aiamuru pärsib. Kui tervet aeda ei soovi lillemereks muuta sobib lillemuru nt aiaservadesse või teatud aianurka. 

Muru külvamine

Muru tuleb külvata pakil näidatud tihedusega, mis üldjuhul kipub olema 20–30 g/m2 kohta. Õige külvamistihedus on vajalik, et kõrred saaksid piisavalt hargneda. Hea soovitus ühtlaseks külviks on jagada seemned kaheks ning külvata algul pikisuunas ja hiljem samal alal ristisuunas. Võid kasutada ka spetsiaalset murukülvikut või muruseemne laotajat. Seeme tuleks seejärel mururehaga mulda rehitseda ning seejärel mururulliga üle rullida. Muru rullimine tagab seemnele ühtlase külvisügavuse ning toob esile ebatäpsusi, kuhu oleks veel seemet vaja või kus on liiga palju. Samas peab muru jääma peale rullimist piisavalt õhuliseks: kingaga astudes võiks jalajälg jääda 5mm-10mm sügavusele. Kasta tuleks mulda nõnda, et see oleks külvisügavuselt niiske. Vasttärganud muru tuleb kasta vajadusel nii, et pärast kastmist on mullapind 5–6 cm sügavuselt niiske. Kui murutaim on 8–10 cm pikkune, tehke esimene niitmine.

Vaata lähemalt HomeWelli e-poe pakkumisi: https://homewell.ee/